Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KIRAAT OLGUSUNUN ORTAYA ÇIKIŞI VE GELİŞİMİ
Kur’an’ın okunması olarak bilinen ilk kıraatin ortaya çıkışı Alak Suresinin ilk beş ayetinin Hz. Peygamber’e inzaliyle birlikte başlamıştır. Buna göre Cibril-i Emin okumuş Hz. Peygamber dinlemiş sonra da Hz. Peygamber okumuş Cebrail (as) dinlemiştir. Arz ve sema olarak bilinen bu okuma tarzı, üzerinde hiçbir farklılığın olmadığı bir faaliyet olarak gerçekleşmiştir. Kıraat kavramının terim anlamı kazanmış bu günkü haline dönüşmesi ise Mekke’nin fethiyle birlikte başlamıştır. Buna göre şive farklılığı gibi bir takım şartların da etkisiyle İslam’a yeni giren arap ve arap olmayan toplumlar Kur’an’ı tek bir harf üzere okumada zorlukla karşı karşıya kalmışlardır. Bunun üzerine Hz. Peygamber rabbine ilticada bulunmuş ve Rabbinden bu zorluğun giderilmesini talep etmiştir. Kutlu nebinin bu duası karşılık bulmuş ve insanların Kur’an’ı yedi harf üzere okumasına müsaade edilmiştir. Böylelikle farklı bölge halkları bu yedi kıraatten kendilerine hangisi kolay gelirse ona göre okuma imkânına kavuşmuştur.

Keywords
Kur’an, Kıraat, Vahiy, Yedi Harf

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri