Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


01237 NUMARALI VE H.1256 (M.1840) TARİHLİ NÜFUS DEFTERİNE GÖRE BALIKESİR, KARESİ, BİGA, HÜDAVENDİGAR, KÜTAHYA, SARUHAN VE ESKİŞEHİR’E YERLEŞTİRİLEN KIL DONLU VE KIL DONLU’YA TABİ HAREMEYN AŞİRETİ ADI ALTINDA GEÇEN CEMAATLERİN YERLEŞTİRİLDİKLERİ YERLERİN İSİMLERİ, NÜFUS VE HANE MİKTARLARI HAKKINDA BİLGİLER
Osmanlı Devleti döneminde yapılmış olan nüfus kayıtları hem kayıtların yapıldığı dönem açısından hem de günümüz açısından çok değerli bilgiler içermektedirler. Yukarıda çalışmanın başlığında belirtildiği üzere ilgili bölgelere Osmanlı Devleti’nin aşiretleri iskân etmesi söz konusudur. Aşiretler iskân edilirken aynı adı taşıyan aşiretin tümünü belli bir bölgeye yerleştirmemiş, bunları parçalayarak iskân etmesi söz konusudur. Dönem itibarıyla aşiretler hayvancılıkla meşgul olduklarından dolayı aşiretlerin yaylak ve kışlak hayatına özen gösterilmiştir. Çalışma okunduğunda aşiretlerin karışık olarak iskân edilerek insanların kaynaşmasının da sağlandığı görülmektedir. Ayrıca defterde aşiretlerin yerleştikleri yerlerin isimleri ile yaylak isimlerinin bulunması yer adları bilimi açısından önem arz etmektedir.

Keywords
Balıkesir, Kütahya, Saruhan vd., Kıl Donlu ve Haremeyn Aşireti

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri