Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GELENEKSEL TÜRK EVİ İÇ MİMARİSİNDE AHŞAP DONATI ELEMANLAR ve BEZEMELER: KONYA EVLERİ
Bu çalışmada, geç dönem geleneksel Konya evlerinin bazı ahşap donatı elamanları ve iç mekân planlamasındaki önemi incelenmiştir. Türk evlerinin plan tipleri ve yapısal özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu bağlamda Konya evlerinin genel özellikleri değerlendirilmiştir. Geleneksel Konya evleri plan açısından genellikle iki katlıdır ve üst kata bir merdivenle çıkılmaktadır. Ailelerin sosyo-ekonomik durumları evlerin genel özelliklerine ve iç mekân düzenlemesinde etkilidir. Söz konusu evlerin yapılış tarzı ve mimari özellikleri dikkate alındığında odaların konumlandırılmasında sofalar ve iç mekân düzenlenmesinde ahşap donatı elemanları önemli rol oynar. Sonuç olarak Konya evlerinin plan tipleri, cephe ve yapısal özellikleri, ahşap donatı elemanları, iç mekân düzenlemeleri incelendiğinde geleneksel Türk evinin genel karakterini yansıttığı görülmektedir.

Keywords
Türk evi, Konya evleri, iç mekan planlaması, plan tipleri, ahşap donatı elemanlar

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri