Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ONTOLOJİK YAKLAŞIM İÇİNDE ÖZGÜRLÜK KAVRAMININ İKİ TARİHİ YÜZÜ
Modern dönemin en önemli kavramlarından bir tanesi hiç şüphesiz özgürlüktür. İlginçtir ki modern dönem öncesinde bu kavramın çok az kullanıldığını gözlemleriz. Böylesine önemli bir kavramın daha önce kullanılmamasının nedeni nedir? Yazımızda bu husus araştırılacaktır. Temel iddiamız bunun nedeninin antik Yunan felsefesinin özgürlüğe ihtiyaç duymayan bir metafizik geliştirmesiyle ilgili olduğudur. Buna paralel olarak modern dönemde metafiziğin kaldırılmasıyla bireyin özgürlüğünü merkeze alan ayrı bir metafizik inşa edilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla modern dönem geleneksel metafiziği kaldırırken kendisine göre bir metafizik anlayışı geliştirmiştir. Bu makalede söz konusu metafiziğin en önemli ayakları olarak Kant ve daha sonrasında da Alman İdealizmi’nin özgürlük kavramını nasıl merkeze aldıkları ortaya koyulmaya çalışılacaktır.

Keywords
Metafizik, özgürlük, modernlik, antik Yunan, Kant.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri