Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÇOCUK EVİ’NDE ÇALIŞAN PERSONELİN “ÇOCUK EVLERİ” MODELİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ VE DENEYİMLERİ
Korunma ihtiyacında olan çocuklara yönelik sunulan sosyal hizmetler hem çocuk hem personel açısından geliştirilmesi gerekmektedir. Geçmişten günümüze söz konusu çocukların sorununa ilişkin algının değişmesi ile birlikte bu alandaki sosyal politikalar da değişim ve gelişime uğramıştır. Tüm dünyada ki gelişmelere paralel olarak devlet eliyle gerçekleştirilen kurum bakımı da değişime uğramış ve kışla tipi toplu bakımdan ev tipi bakıma geçilmiştir. Bu dönüşümün en önemli olanı çocuk evi modeli olmuştur. Bu araştırmanın amacı, çocuk evinde çalışan personelin “çocuk evleri” modeline dair görüşlerini ve yaşadıkları deneyimleri keşfetmek ve anlamaktır. Araştırma, Çocuk Evi’nde çalışan 7 personel (bakım elemanı, ev sorumlusu ve yönetici) ile derinlemesine görüşme yapılmasıyla gerçekleştirilen niteliksel bir çalışmadır. Araştırmanın en önemli bulgusu, çocuk evinde çalışan personelin, burada kalan çocuklara dair yargılayıcı ve eleştirel bir bakış açısına sahip olmalarıdır. Bunlardan en önemlileri: mesai kavramlarının olmaması, çocukların çocuk evine gelişlerine yönelik eleştirel ve ön yargılı görüşlere sahip olmaları, çocuklar ve onların aileleri ile yaşadıkları sorunlardır.

Keywords
Korunma İhtiyacında Olan Çocuk, Çocuk Evi, Çocuk Evi Personeli,

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri