Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İMECE KÜLTÜRÜ VE İMECE KELİMESİ ÜZERİNE
Türk kültüründe toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerden biri imece geleneğidir.Bu gelenek geçmişten günümüze uzanan kültürel bir mirastır.Bu mirası milletimiz Orta Asya steplerinden Anadolu yaylasına, oradan da Balkanlara uzanan tarihsel yolculuğunda muhafaza etmesini bilmiştir. Kültürel benliğimizde önemli bir yere sahip olan imece geleneği bugüne dek toplumumuzun yardımlaşmasında önemli ve biricik değerlerden olmuştur. Peki imece kelimesini köken olarak incelediğimizde kelime anlamıyla ne kadar iç içe olduğunu hiç merak ettik mi?Bu çalışmada imece geleneğine değinirken imece kelimesinin kökenine dair bazı araştırmalara, görüşlere yer verilmiştir.Bu kelime dilimize alıntı yoluyla mı gelmiştir yoksa bizzat dilimiz tarafından mı oluşturulmuştur? Bazı araştırmacılara göre imece kelimesiyle emgek kelimesi arasında ilişki kurulur ve kelimenin kökeni ‘’emgek’’, ‘’zahmet çekmek’’ ile ilişkilendirilir.Bazılarına göreyse imece kelimesi diğer Türk lehçeleri ve ağızlarındaki örneklere dayandırılarak ‘’yardım, yardımcı’’ anlamlarına gelen ‘’üme, ümeci’’ kelimelerinden türemiştir.Kelimeyle ilgili en kuvvetli iki görüş bu görüşlerdir.Yazıda imece geleneği hakkında kısaca bilgi verilmiş, ardından bu iki kuvvetli görüş başta olmak üzere imece kelimesinin kökenine dair farklı görüşlere ayrıntılarıyla yer verilmiştir.Bunun yanı sıra imece kelimesinin sözlüklerde yer alan tanımlamaları da yazıda birebir yer almıştır.

Keywords
imece, gelenek, dayanışma, üme, yardımcı

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri