Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İŞLETME BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN BİLGİ TEKNOLOJİLERİNİ KULLANMA YETERLİKLERİ VE TUTUMLARININ İNCELENMESİ
Bilgi Teknolojileri (BT), bir işletmenin her birimindeki çeşitli işlemlerin hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. BT sayesinde yöneticiler, gerekli yönetsel bilgiyi kısa sürede kolayca elde etmekte ve karar alma süreçlerinde etkili bir şekilde kullanmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, gelecekte bir işletmenin çeşitli iş pozisyonlarında görev alacak işletme bölümü öğrencilerinin BT ile ilgili yeterlikleri ve tutumları ile bunlarla ilişkili olabilecek bazı faktörleri ortaya koymaktır. Elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin Temel BT yeterlik düzeylerinin yüksek, İleri BT yeterlik düzeylerinin düşük ve orta, Web Uygulamaları konusundaki yeterliklerinin ise düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. BT konusunda, erkek öğrenciler kız öğrencilere göre daha yüksek fayda sağlarken, erkek öğrencilerin, BT’ni kullanmayı gerektiren işlerden kaçındıkları görülmüştür. Bilgisayar sahibi olmayan öğrenciler, bilgisayarı olan öğrencilerden BT konusunda daha az fayda sağlamakta, daha yüksek kaygı taşımakta ve bilgisayar kullanmayı gerektiren işlerde daha fazla çalışmayı istememektedir. Öğrencilerin BT erişim düzeyi yükseldikçe, BT’nin faydaları konusunda daha olumlu düşündükleri ve kaygılarının azaldığı görülmektedir.

Keywords
Teknoloji, Bilgi Teknolojileri, İşletme Bölümü, Tutum, Yeterlik

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri