Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM AÇISINDAN YAYLA EVLERİNİN TURİSTLERE KİRALANMASINA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA: NİKSAR ÇAMİCİ YAYLASI ÖRNEĞİ
Turizm, sağladığı faydalar ile insanlar ve ülkeler için önemli sektörlerden biridir. Bu sektör yapıldığı çevrenin tarihi ve doğal güzellikleri ile beslenmektedir. Her ne kadar turizm yapılırken bu kaynaklar korunmaya çalışılsa da, özellikle bölgenin taşıma kapasitesinin üstüne çıkması doğal ve kültürel çevreye zarar verebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için sürdürülebilir turizm kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir turizm, yapılan turizm çeşidinin faydalandığı çevreye en az zararı verecek biçimde düzenlenmesi, planlanmasını ifade etmektedir. Dolayısıyla çevrenin gelecek nesillere miras olarak bırakılmasını prensibine dayanmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir turizm kavramı çerçevesinde yayla evlerinin turistik amaç ile kullanılması-kiralanması fikrinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, Niksar Çam içi yaylasında bulunan yayla evi sahipleri ile yüz yüze görüşme yöntemi ile nitel bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca bölgede bulunan az sayıdaki otel ve pansiyon işletmeleri ile de görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda yayla evlerinin sürdürülebilir turizm kavramı çerçevesinde kullanılması açısından yöre halkının ve ev sahiplerinin görüşleri alınarak bir değerlendirilmede bulunulmuştur.

Keywords
sürdürülebilir turizm, yayla turizmi, bölgesel kalkınma

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri