Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SİNOP- GERZE PEŞKİR DOKUMALARINDAN MODERN TASARIMLAR
Toplumların kültürel benliklerini ve zenginliklerini simgeleyen dokumalar, duyguları söze ve yazıya ihtiyaç duymadan aktaran tarihi belgelerdir. Dokumayı yapan kişilerin yansıttıkları desenler ve renkler kendilerini ifade şeklidir. Geleneksel el sanatları içerisinde yer alan dokumacılık Türk kültürü açısından çok önemli bir değere sahiptir. Yıllar öncesine ait ilk dokuma örnekleri dahi kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bize tarihi anlatan, bugünü şekillendiren el dokumaları halen pek çok yörede devam ettirilmektedir. Çalışmada ele alınan Sinop peşkir dokumaları el dokumacılığının en nadide örneklerindendir. Yapılan araştırmalar da özellikle Osmanlı arşivlerinde yer alan peşkir dokumaları oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Peşkirler el havlusu, peçete ve örtü olarak kullanılmış ve hemen hepsinde nakış işlemeleri yer almaktadır. Çalışmada yer alan peşkirler ise kayıtlarda yer alanlardan farklı olarak dokuma sırasında deseni kendinden dokunarak kullanılmaktadır. Çalışmada peşkir dokumalarının desenlerinden esinlenerek oluşturulan giysi tasarımları geleneksel dokumacılığın geleceğe taşınması ve kullanım alanlarının artması açısından önemlidir.

Keywords
Dokumacılık, Peşkir, Tasarım, Giysi tasarımı.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri