Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARŞİVİNDE BULUNAN İZZET MEHMET PAŞA VAKFINA AİT YAZMA ESERLERİN BOZULMA DURUMLARININ İNCELENMESİ, BELGELENMESİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında Safranbolu’da kendi adına yaptırdığı cami içerisinde bir vakıf kütüphanesi olduğu bilinmektedir. Kurulduğu dönemde az sayıda olan kitap sayısı, daha sonraki yıllarda yapılan bağışlarla birlikte 396'sı yazma ve 320’si basma olmak üzere toplam 716 kitaba ulaşmıştır. Bu çalışmada 396 yazma eserden örneklem olarak seçilen 195 eserin bozulma durumu incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak, çevresel faktörler ve buna bağlı bozulmaların tespiti için veri ölçümü yapılmıştır. Eserlerde bozulmaya neden olan etkenler fiziksel, kimyasal, biyolojik olarak değerlendirilmiştir. Arşiv deposunda yapılan ölçümlerde çevresel faktörlerin (bağıl nem ve sıcaklık) kâğıt ve deri eserler için uluslararası standartlara uygun olmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda bozulma etkenleri eserlerin tamamında bir veya birden fazla görülmüştür. Bozulamaya neden olan etkenlerden olan iç ortam koşulları gerekli önleyici koruma tedbirlerinin alınmasıyla iyileştirilmeli ve restorasyona ihtiyacı olan eserlere öncelik verilerek aktif koruma yapılmalıdır. Hava sirkülasyonu sağlayacak klima sistemleri ile sıcaklık ve nem dengesi sağlanmalı ve buna bağlı dalgalanmalar önlenmelidir. Yazma eserlerin doğrudan güneş ışığına maruz kalması engellenmeli ve aydınlatmada UV içermeyen ışık sistemleri kullanılmalıdır. Yapısal olarak zayıflamış yazma eserler boyutlarına uygun asitsiz kutularda muhafaza edilmelidir.

Keywords
Vakıf, yazma eser, bozulma etkenleri, belgeleme, önleyici koruma.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri