Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRK DÜNYASINDA MAVİNİN YERİ VE TURGUT GÜLER’ İN CİHÂNGİR TUĞLAR ESERİNDEKİ RENK SÖZCÜK GRUPLARI *
Renk dünyasının bir parçası olan mavi rengi Türklerde incelendiğinde farklı varyatlara rastlanmaktadır. Tabidir ki renkler insan yaşamında önemli yer tutar. Mavi renk Türklerde diğer renklere nazaran fark atan, özel manaları içinde barındıran bir renk olmuştur. Hemen hemen yaşamın her alanında kendine yer bulan mavi Türk kültüründe izler ve manalar bırakmıştır.Çalışmada, mavi rengin anlamından, renkbilimdeki yerinden, Türk kültüründe mavinin yeri ve öneminden bahsedilmiştir. Türkler mavi rengini oldukça çeşitli alanlarda kullanmışlardır. Mitoloji kapsamında yelpazesi geniş olan mavi Türklerde incelenirken dünya mitolojisindeki anlamlarıyla da ters düşmemektedir. Tarihin eski çağlarından beri incelenen metinlerdeki mavi, Türk kültüründeki mavi tahlil edilerek çıkarımlarımız çalışmamızda yer almaktadır. Mavinin anlam denizinin yanında mavi rengin ve diğer renklerin geçtiği renk sözcük grupları Turgut Güler’ in Demir Kuşaklı Cihâgir eserinden tasnif yapılarak verilmiştir.

Keywords
Renk, Mavi, Kültür, Türk, Kelime Grubu.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri