Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ATATÜRK DÖNEMİNDE DİYARBAKIR’DA YAPILAN YATIRIMLAR (1923-1938)
Diyarbakır, zengin tarihi ve kültürel mirası ile geçmişi çok eskilere dayanan “şehir kimliğine” sahip kadim şehirlerimizden biridir. Osmanlı Devleti’nde her zaman önemini koruyan bu kent, Türkiye Cumhuriyeti için de önemli bir kent olmaya devam etmiş, Atatürk Döneminde şehre önemli yatırımlar yapılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra bayındırlık, ulaşım, eğitim ve kültür, sağlık, iletişim ve sanayi alanında Diyarbakır’a yapılan yatırımlar ile şehrin çehresi değişmeye başlamıştır. Bayındırlık alanında 1930’larda hayata geçirilen yeni imar planı çerçevesinde insanların ihtiyaçlarına cevap verecek birçok bina yapılmış ve şehir bugünkü görüntüsünü almaya başlamıştır. Atatürk Döneminde bayındırlık hizmetlerinden başka, ulaşım, eğitim ve kültür, sağlık, iletişim ve sanayi alanlarında da şehrin her yönden kalkınmasına imkân verecek, günlük yaşamı kolaylaştıracak önemli hizmetler, yatırımlar yapılmıştır. Bu çalışmada Atatürk Döneminde Diyarbakır’da yapılan yatırımlar, cumhuriyet arşivinden temin edilen belgeler ve telif -tetkik eserlere dayalı olarak ele alınmış, dönemin yatırımları bütünsel bir perspektifte ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Keywords
Atatürk, Diyarbakır, Yatırım, Kamu Harcaması.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri