Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DİVANÜ LÜGAT-İT-TÜRK’E GÖRE TÜRKLERDE GİYİM KUŞAM KÜLTÜRÜ
Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divan-ü Lügat-it-Türk adlı eserin 1068-1072 yılları arasında yazıldığı bilinmektedir. Eser Türklerin İslamiyet’i henüz yeni kabul ettikleri bir dönemi ve o dönemin kültürel etkilerinin görülmeye başlandığı bir süreci ihtiva etmektedir. Kaşgarlı Mahmut birçok Türk Boylarını, şehir ve köylerini gezerek birçok not derledikten sonra eserini kaleme almıştır. Eserde Türk giyim kuşamıyla ilgili bu denli çok kelimenin yer alması, Türk kültüründeki birikimin ve giyim kuşam kültürünün ulaştığı seviyeyi göstermektedir. Divan’da geçen kelimeler; kumaş dokumalar ve kıyafetler şeklinde ana başlıklar ve bu başlıkların altında yer alan alt başlıklar halinde incelenmiştir. Kumaş dokumalar; iplik ve kumaş elde etmek için kullanılan aletlerle ilgili kelimeler, ip yapımında kullanılan hammaddeler, ip ve iplik çeşitleri, kumaş türleri, şeklinde yer alırken, kıyafetler; kadın kıyafetleri ve süs eşyaları, erkeklerin kılık kıyafetleri, savaşlarda kullanılan elbise ve malzemeler, kıyafetlerle ilgili genel kelimeler, şeklinde incelenmiştir.

Keywords
Giyim-Kuşam ve Süs Eşyaları, Erkek ve Kadın kıyafetleri, Türk Kültürü

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri