Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SUÛDİ ARABİSTAN HADÎS ÖĞRETİM KURUMLARI
Modern dönemde Suudi Arabistan, islami ilimlerin yanı sıra özellikle Hadîs alanında ciddi sayılabilecek çalışmalarla tanınmıştır. Hadîs âlimleri ve araştırmacılar devletin de katkılarıyla Hadîs öğretimi, Hadîs literatürünün neşri gibi önemli faaliyetler içerisine girmişlerdir. Bunun yanı sıra el-Elbânî örneğinde görüldüğü üzere Hadîs değerlendirme kriterlerinde de klasik anlayıştan farklı anlayışlar ortaya koyan alimler dikkat çekicidir. Bu durum lisansüstü çalışmalarda da belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ülkede inşa edilen Dâru’l-Hadîslerin yanı sıra, Mekke, Medine ve Riyad başta olmak üzere ülkenin diğer şehirlerinde kurulan üniversitelerinde ister Hadîs fakültesi ister Hadîs ve Sünnet bölümlerinde çok sayıda yayın ve lisansüstü çalışması yapılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla dünya üniversiteleri içinde tek Hadîs fakültesi Medine İslam Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Suudi Arabistan’ın kurucu felsefesi olan Selefiyye’nin Hadîs ve Sünnet ile olan yakınlığından dolayı bu alanda yapılan çalışmalar hem sayı bakımından hem de nitelik bakımından diğerlerinden farklılık arz etmektedir. Biz de bu çalışmamızda bu ülkede bulunan Hadîs öğretim kurumlarının genel bir değerlendirmesini ele aldık.

Keywords
Hadîs, Sünnet, Dâru’l-Hadîs, Kurum, Hadîs Halkaları

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri