Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT)’NİN ÖNEMİ VE BÖLGESEL GÜVENLİK SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNDE İŞLEVSİZLİĞİNİN NEDENLERİ
İkinci Dünya Savaşı sonrası bağımsız devletlerin sayısının hızla artmasıyla birlikte uluslararası sorunlarda da artış yaşanmış ve bu sorunların çözümünde uluslararası örgütlerin önemi artmıştır. Bu örgütlerden biri olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Birleşmiş Milletler (BM)’den sonra en fazla üye sayısına sahip olması ve dünyanın en sorunlu alanlarında bulunan ülkeleri bünyesinde bulundurmasıyla dikkat çekmektedir. Bununla birlikte İİT sahip olduğu potansiyeli harekete geçirememekle ve kendinden bekleneni verememekle eleştirilmektedir. Bu makalede bu sorunun en önemli nedenleri üye devletlerin, (a) birbirinden çok farklı güvenlik komplekslerinde yer almaları, (b) birbirinden çok farklı siyasi ve ekonomik sisteme sahip olmaları, (c) üye devletlerin hepsinin başarısız devletler indeksinde ön sıralarda bulunmaları, (d) üye devletlerin güvenliklerini sağlamak için bölge dışı ittifaklara dayanmaları olarak sıralanmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak İİT gerek güvenlik sorunlarının çözümünde ve gerekse örgüt sözleşmesinde yer alan pekçok evrensel ilkeyi hayata geçirmekte başarısız olmaktadır.

Keywords
Bölgesel Güvenlik, İslam İşbirliği Örgütü, Uluslararası Örgütler, İslam Dünyası

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri