Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


IRVIN D.YALOM, VAROLUŞSAL PSİKOTERAPİ VE DİN
Irvın D.Yalom, insanların karşılaştıkları psikolojik sorunlarıy(la baş etmelerini) çözmek için onları anlamanın önemine dikkat çekmiştir. Bunun içinde pozitif bir bilim olan psikoloji ile dini öğretilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini savunmuştur. Her ne kadar kendisi din ve Tanrı konusunda ateist olduğunu söylese de insanın özünde, din ve Tanrı’ya ait bir özün olduğunu kabul etmektedir. Ona göre bu öz, sistemleştirilmiş Musevilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlığın ifade ettiği Tanrı’dan biraz farklıdır. Yalom, insanların yaşadıkları sorunların temelinde bir takım varoluşsal kaygıların olduğunu ifade etmiştir. Bu kaygıları; ölüm, yalnızlık, hayatın anlamsızlığı ve özgürlük olarak sınıflandırmıştır. İnsanların mutluluğunun önündeki engellerde bu kaygılardan kaynaklanmaktadır. Yalom, çözüm olarak varoluşçu psikoterapi ve dinin birlikteliğini savunmuş ve kendisi de bu şekilde çözümler üretmeye çalışmıştır.

Keywords
Ruh sağlığı, Varoluşsal kaygı, Din, Psikoterapi.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri