Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BİR ROMANCI VE SAVAŞ GAZETECİSİ OLARAK VASİLİ GROSSMAN
Bu makalede, Vasili Grossman’ın yaşam öyküsü, yazarın Stalin öncesi ve sonrası tanıklıkları, 2. Dünya Savaşı’nda yaşadıkları, gözlemleri, çıkarımları, “Her Şey Geçip Gider”,“Savaşta Bir Yazar-Vasili Grossman Kızıl Ordu’yla 1941-1945” ile “Yaşam ve Yazgı” adlı eserlerinin izleğinde, hakkında yazılanlarda gözönünde bulundurularak incelenmiştir. İncelemede Robert Chandler ve Antony Beevor ile Lyuba Vinogradova’ya göre Grossman’ın gazeteci, romancı Yahudi ve savaş gazetecisi olmasının yanında abartılı bir semitizm yanlısı ve holokost ifşacısı olarakda sunulduğu görülmüştür. Ancak Vasili Grossman’ın adı geçen eserlerinde sunulanın aksine kimi yerde semitist, kimi yerde savaş karşıtı, kimi yerdede Almanlarla savaşan bir askerden farklı olmadığı görülmektedir. Dahası bir Rus insanı olarak etrafında gözlemlediği ölümler, yaşamlar, zorluklar hakkında duygulanan, aşık olan, nefret eden, suçluluk hisseden, üzülen, hiddetlenen kısaca hayatın herşeyi hakkında düşünen ve hisseden bir kişiliği vardır. Bütün bunların yanısıra onun herhalükarda “Yahudi” olduğunu unutmayan bir Grossman olarak varolduğu tarafımızca tespit edilmiştir.

Keywords
Vasili Grossman, savaş, holokost, savaş gazeteciliği.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri