Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE ROL OYNAMA TEKNİĞİNİN FONKSİYONEL KULLANIMI
Dünya dilleri arasında Ural-Altay dil ailesinin Altay koluna mensup ve sondan eklemeli bir dil olan Türkçe, tarihin çok eski dönemlerinden beri geniş coğrafyalarda varlığını sürdürmektedir. Dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alan Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, 1980’lerden bu yana büyük bir ilerleme ve ivme kazanmıştır. Günümüzde yurtiçinde ve yurtdışında pek çok kurum, kuruluş veya merkez Türk dilini ve kültürünü tanıtmak ve sevdirmek amacıyla öğretim programlarını yürütmektedir. Belirli bir fikir, olay veya durumun bir grup öğrenci tarafından yine bir grup öğrenciye dramatize edildiği bir öğretim tekniği olan rol oynama, yabancılara Türkçe öğretiminde A1, A2 ve B1 düzeyindeki öğrencilerin konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmelerinde önemli bir işleve sahiptir. Bu çalışmada rol oynama tekniğinin öğrenmeyi kolaylaştırıcı, aynı zamanda pekiştirici etkileri ve sonuçları üzerinde örneklerle durulacaktır.

Keywords
Türkçe öğretimi, Türk dili ve kültürü, rol oynama

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri