Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AŞK KELİMESİNİN DEĞİŞEN İMLÂSI
“Şiddetle sevme, şiddetli ve yakıcı sevgi” anlamlarına gelen Arapça kökenli ?aşk, Osmanlı dönemi Türk edebiyatı metinlerinde sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Klasik şairin en fazla bahsettiği konunun aşk olması sebebiyle hemen her metinde karşılaşılan ?aşk kelimesi, Arapça ?ışk kelimesinden zaman içinde ?aşka dönüşmüştür. Böyle bir değişim yaşanmış olmasına rağmen çeviri-metinlerde çalışılan eserin dönemi göz ardı edilerek ?aşk imlâsı daha fazla tercih edilmiştir. Makalede Türkçedeki alıntı kelimelerin Klasik şairlerin metinlerinde imlâya nasıl yansıdığı ve ayınla başlayan kelimelerin sözlüklerdeki kullanımları irdelendikten sonra ?aşk kelimesinin sözlükler, Osmanlı Türkçesi ders kitapları ve yabancıların kaleme aldığı gramer kitaplarındaki imlâsı incelendi. Çeşitli yüzyıllara ait harekeli metinlerde ?aşk kelimesinin tarihî seyri takip edilerek söz konusu değişimin ayak seslerinin XVII. yüzyıl metinlerinde duyulmaya başlandığı ancak ?ışk>?aşk değişiminin kesin olarak XIX. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleştiği tespit edildi. Bununla birlikte değişimin sebebi, kelimenin konuşma dilindeki kullanımının edebî metne yansıması olarak belirlendi.

Keywords
aşk, ışk, imlâ, müstensih, Klasik Türk Edebiyatı.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri