Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HAYVAN ADLARININDA DUYGU DEĞERİ: ATASÖZLERİ VE DEYİMLER
Bütün dillerde, kullanıldığı zaman insan zihninde duygulandırıcı ögeler taşıyan sözcükler vardır. İnsanlar bu sözcükleri şiirde, edebiyatta ve günlük dilde sıklıkla kullanırlar; bunun temelinde iletişim kurdukları muhataplar üzerinde etkili olma isteği yatmaktadır. Özellikle duyguları daha vurgulu ve etkili anlatım vasıtalarından biri mecazın çokça hissedildiği deyim ve atasözlerinin kullanılmasıdır. Deyim ve atasözlerinde alegorik bir uslupla muhataplara mesaj iletme isteği hakimdir. İletişim sürecinde ortak kültür dairesinde yer alan insanların zihninde belirli özellikleriyle yer alan hayvanların isimlerinden de faydalanılmaktadır. Sözcükler için iki türlü duygu değerinden bahsetmek mümkümdür; Kullanıldıkları bağlama bağlı olarak kazandıkları duygu değeri ve yalın haldeyken zikredildiklerinde insan zihninde uyandırdıkları duygu değeri. Bağlama bağlı olara kazandıkları duygu değeri geçici bir özelliğe sahip ama yalın haldeyken zikredildiklerinde insan zihninde uyandırdıkları duygu değeri ise kalıcı bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden ilki sözlüklük bir birim değilken, ikincisi sözlüklük birim haline gelir ve sözlüklerde bunları bulmak mümkündür. Bu çalışmada atasözleri ve deyimlerde kullanılan hayvan isimlerinin yüklendikleri duygu değeri, sözlükler bağlamında karşılaştırmalı bir yöntemle ele alınacaktır.

Keywords
Duygu değeri, hayvan adları, atasözleri ve deyimler

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri