Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YAHUDİLERİN PEYGAMBERLİK ALGISI VE PEYGAMBERLERE KARŞI TUTUMLARINA KUR’AN-I KERİM’İN ELEŞTİRİSİ
Makalemizde Yahudilerin ana kaynağı olan Tevrat ve ilgili metinlerden hareketle Yahudilerin peygamberlik algısına değinilmiştir. Ayrıca onların peygamberlere karşı sergilemiş oldukları olumsuz tutumlara yönelik Kur’an-ı Kerim’in getirdiği eleştirilere yer verilmiştir. Yahudiler peygamberleri, hakiki peygamber ve sahte peygamber olarak ikiye ayırmışlardır. Onlara göre hakiki peygamber Tanrı ile irtibatlı olmalı, bu irtibatı sonucu aldığı emir, yasak ve geleceğe dair haberleri insanlara tebliğ etmeli, tebliğ ettiği şeyler Rab Yahve’nin şeriatına uygun olmalıdır. Onlar, bu şartları taşımayan kişileri sahte peygamber olarak adlandırmışlardır. Onlara göre peygamberler sadece ilahi tebliğ görevini yaparken masumdurlar onun haricinde masum değillerdir. Bu tür düşünce ve inanışları, onları, peygamberler arasında ayrım yapmaya, peygamberlerden bazısına inanmaya, diğerlerini inkâra ve hatta bir kısmını öldürmeye sevk etmiştir.

Keywords
Kur’an-ı Kerim, Yahudi, Yahudilik, Peygamberlik, Eleştiri.

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri