Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DİN VE İNANÇLARDA SUYUN ÖNEMİ VE MİMARİYE YANSIMASI ELHAMRA SARAYI ÖRNEĞİ
Su, neredeyse tüm inanç ve dinlerde hayatın kaynağı, kutsallığın, fiziksel ve ruhsal arınmanın temel maddesidir. Varoluşunun sırrını çözmeye, yaradanını anlamaya çalışan insan, fiziksel varlığı için de önemli olan suyun etrafında yaşam alanı kurmayı hedeflemiştir. Hayatın kaynağı olan su, birçok uygarlığın oluşumunda ve gelişiminde etkili olmuştur. Canlılara hayat verdiği gibi mimariye de hayat ve biçim veren suyu bir tasarım ögesi olarak birçok yapıda görmekteyiz. Bu makaleye, İslam düşüncesine bilim, sanat, felsefe ve medeniyet anlamında katkılar vererek günümüz Avrupa Medeniyeti’nin de düşünsel altyapısına katkıda bulunan Elhamra Saray Kompleksinin günümüze kadar ulaşabilen Nasrid Sarayları bölümü çalışma alanı olarak seçilmiştir. İslamiyetin doğuş yerinden uzak ve Hıristiyan egemenliği altında bir bölge olan İspanya- Endülüs’te bulunan ve günümüze kadar ulaşmış en muhteşem İslam mimarisi örneklerinden biri olan Elhamra Sarayı Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesindedir. Çalışmanın sonucunda görülmüştür ki; Saray yapıları, İslamiyet’teki dini değerlerin ve su ögesinin kutsallığının mimari yapıya etkisinin en iyi şekilde uygulandığı örneklerdendir. Makale, çalışma alanına yapılan teknik gezi ve fotoğraflama çalışmaları ile birlikte literatür araştırması ile oluşturulmuştur. Yaşamın ana kaynağı olan suyun din ve inanışların etkisinde mimari biçimlenişteki etkisinin belgelenmesi ve daha sonra bu konuda yapılacak araştırmalara ışık tutması amaçlanmıştır.

Keywords
Su –İnanç- İslamiyet- Mimari tasarım- Elhamra Sarayı

Advanced Search


Announcements

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri