Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


OSMANLI DEVLETİ’NDE MUHACİR-AŞİRET İLİŞKİLERİ ÜZERİNE SOSYO-KÜLTÜREL BİR DEĞERLENDİRME: MİLLİ AŞİRETİ ÖRNEĞİ
(A SOCIOCULTURAL EVALUATION ON THE IMMGRANT-TRIBE AFFAIRS IN THE OTTOMAN EMPIRE: THE CASE OF THE MILLI TRIBE )

Yazar : Hakan ASAN    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 11
Sayfa : 128-142
706    501


Özet
XIX. yüzyıl Osmanlı Devleti’nde siyasi ve askeri gelişmelerin meydana geldiği bir zaman dilimi olmasının yanı sıra; demografik, sosyo-ekonomik ve kültürel değişimlerin de etkili olduğu bir dönemdir. Bunun en önemli nedeni; toprak kayıplarıyla birlikte sınırların daralması ve bu sürecin beraberinde getirdiği sonuçlardır. Bu çalışmada; Osmanlı Devleti’nin muhacir-aşiret politikası incelendikten sonra özelde Milli Aşireti genelde ise diğer aşiretler üzerinden muhacir-aşiret ilişkileri üzerine bir değerlendirme yapılacaktır. Muhacirlerin Milli Aşireti ile ilişkileri tek bir boyutta olmayıp, olumlu ve olumsuz meseleler karşılıklı olarak yaşanmıştır. Yaşanan problemler arasında gasp, darp, hırsızlık, köy baskını gibi vakaların olduğu gözlemlenmiş, söz konusu vakaların yaralanma ve ölümle sonuçlandığı da görülmüştür. Bununla birlikte bazı gelişmelerden birliktelik doğduğu da anlaşılmıştır. Muhacirlerden bazıları iskân edildikten bir süre sonra Milli Aşireti’nin himayesine girerek bu topluluğun bir parçası olabilmiştir. Ayrıca muhacirler söz konusu aşireti yaşamları ve giyimleri ile etkilemiştir.

Anahtar Kelimeler
Muhacir, İskân Politikası, Milli Aşireti, Devlet-Aşiret İlişkisi, Asayiş

Abstract
The 19th centuries in the Ottoman Empire witnessed not only significant political and military events but also numerous demographic, socioeconomic and cultural developments. These outcomes were mostly caused by progressive shrinking of the borders as a result of gradual loss of territory and also by the events taking place in the aftermath of these developments. The aim of this study is to present an evaluation that would specifically focus on the Milli Tribe and in a general context on the other tribes through the Immigrant-Tribe Policy of the Ottoman Empire. The relation of the Milli Tribe with the immigrants was not unidimensional; rather, it involved both positive and negative incidents. These incidents included extortion, battery, theft, and village raiding, some of which culminated in injury or death. On the other hand, some of the incidents resulted in the formation of unions. After being settled, some immigrants entered the auspices of the Milli tribe and became a part of the tribe. Moreover, they were highly influenced by the living and clothing styles of the tribe.

Keywords
Immigrant, Immigrant Settlement Policy, Milli Tribe, State-Tribe Affairs, Public Order

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri