Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İYİ VE GÜZEL SES TANIMLAMASI
(GOOD AND BEAUTIFUL VOICE DEFINITION )

Yazar : Serkan OTACIOĞLU    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 11
Sayfa : 98-106
621    430


Özet
Günümüzde artan yaşam hızı ile birlikte tüm kavramların deforme olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Medya da yer alan ve en fazla reyting alan programlar arasında zirvede bulunan bazı ses yarışmalarının da etkisi ile iyi ve güzel ses tanımlamasının yeniden yapılması ihtiyacı kuvvetli bir şekilde gündeme gelmiştir. Öncelikle sıkça rastlanan bir yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur. İyi ve güzel ses tanımlaması, cümlesinde hemen herkeste uyanan eş anlamlılık fikrinin aksine aslında tamamen zıt bir kavram işaret edilmektedir. Bir sesin iyiliği bazı ölçütlere bağlı iken, güzel bir ses sadece duygu ve duyuş ile değerlendirilmektedir. Bu “güzel ses” tanımı, tamamen bireyin ve toplumun kültürüne ve alışkanlıklarına bağlı olabilmektedir. Bu araştırma iyi ve güzel ses ölçütlerini ortaya koyarak, günümüzde tekrar tanım gerektiren bu konuda, “hangi ses güzel, hangi ses iyi” tanımını ortaya koymak için messa di voce, register, rezonans, vibrato, fonasyon gibi kavramlar incelenerek sonucunda bir fikir birlikteliği sağlamayı ve ses eğitiminin temel amacını netleştirmeyi amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler
İyi ses, güzel ses, iyi ses ölçütleri, messa di voce, rezonans, register.

Abstract
Today, we live in a world where all concepts are distorted with increasing speed of life. The need to redefine good and beautiful voice has arisen strongly due to the fact that voice contests are the highest rated shows in the media. First of all, a common mistake needs to be corrected. Contrary to the common perception of synonymity in the definition of good and beautiful voice, the exact opposite idea is pointed out. While the goodness of a voice is based on certain criteria, a beautiful voice is evaluated by hearing and emotions. Beautiful voice, identified by collective hearing may be related completely to the culture and habits of the individual and society. This research aims to reveal which voice is good and which voice is beautiful, -a subject that needs to be redefined in today’s world- by stating the definitions of good and beautiful voice, and by reviewing the concepts of messa di voce, register, resonance, vibrato and phonation in an effort to sustain a consensus and to clarify the aim of formal voice education.

Keywords
Good voice, Beautiful voice, Good voice criteria, Messa di voce, Resonance, Register

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri