Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TARİH BOYUNCA SÜNNÎ-ŞİÎ MÜCADELESİ VE TÜRKLERİN TUTUMU
(SUNNÎ-SHIA DISPUTE THROUGHOUT HISTORY AND TURKS'POLITICS )

Yazar : Ramazan ATA    
Türü :
Baskı Yılı : 3
Sayı : 6
Sayfa : 209-226
1133    853


Özet
Türklerin Müslüman olması tarihin gidişatını değiştiren en önemli olaylardan birisidir. Türkler genellikle Hanefî dervişler ve âlimler vasıtasıyla Müslüman oldukları için Hanefî mezhebini benimsemişlerdir. Buna rağmen her zaman diğer mezheplere de hoşgörü göstermişlerdir. Türkler devlet işlerinde Selçuklular zamanında İranlıları, Anadolu Selçukluları zamanında Rum ve Ermenileri, Osmanlılar zamanında ise devşirmeleri kullanmışlardır.

Anahtar Kelimeler
Türk, Müslüman, Selçuklu, Hanefî, Şafiî.

Abstract
Turks' choosingIslam and being Muslim is one of the most important events changing the course of history. Although Turks have generally been in the school of Hanafî in practica and Maturudî in teology, they have been tolerant towards the other sects. Turks widely benefited from Iranians during Great Seljukstime, Greeks and Armenians during Anatolian Seljukstime and Christian recruitments during Ottoman time.

Keywords
Turk, Muslim, Seljuks, Hanafî, Shafiî.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri