Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ULUS DEVLET İNŞA VE SÜRDÜRME SÜRECİ VE DEMOKRATİKLEŞME ÇABALARI ALTINDA TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE AFGANİSTAN İSLAM DEVLETİNDE ANAYASAL MERKEZİLEŞME VE YERELLEŞME
(CENTRALIZATION AND DECENTRALIZATION PREFERENCES DURING THE NATION STATES BUILDING AND MAINTENANCE PROCESS AND DEMOCRATIZATION EFFORTS UNDER THE TURKISH REPUBLIC AND AFGHANISTAN ISLAMIC STATE’S CONSTITIONS )

Yazar : Selahattin ATEŞ   - Hüseyin BAŞOL GÜLEÇ - A. Shokoor KARIMY  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 272-283
160    127


Özet
Türkiye ve Afganistan, gelişmişlik düzeyleri farklı olsa da tarihi ve kültürel yapılarıyla benzer özellikler göstermektedir. Özellikle 20. Yüzyılın başında Türkiye’de M. Kemal Atatürk, İran’da Şah Rıza Pehlevi ve Afganistan’da Emanullah Han benzer bir toplum inşa etmek istemişlerdir. Eş zamanlı olarak devlet yapıları kabaca laik, ulus devletler haline getirilmek istenmiş ve bir modernleşme hamlesine sahne olmuşlardır. Bu dönemler boyunca ve her biri farklı rejimlere ulaşan sonraki aşamalarda, devletin merkezi hükümet tercihi en belirgin özelliktir. Zira devrim ve reformların ülkenin en ücra köşelerine kadar ulaşması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler
Türkiye, Afganistan, Ulus Devlet, Merkezi Yönetim.

Abstract
Turkey and Afghanistan, even though the development level of different, historical and cultural structures shows similar features. Especially at the beginning of the 20th century, M. Kemal Atatürk in Turkey, Shah Reza Pahlavi in Iran and Amanullah Khan in Afghanistan have attempted to build a similar community. At the same time these states structures have become roughly secular nation states and have been the scene of a modernization move. Since the revolution and the reforms of the country's most remote corners must be received all over home, during those periods and reaching to different points in the next phase, the State's most prominent feature is the Central Government's preference.

Keywords
Turkey, Afghanistan, Nation State, Centralization.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri