Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KÜÇÜK AMA DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK EYLEMLER – SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
(SUSTAINABILITY: LITTLE ACTIONS TO CHANGE THE WORLD )

Yazar : Sevtap KANAT    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 18
Sayfa : 151-163
100    87


Özet
Endüstri Devrimiyle birlikte toplum ekonomik anlamda gelişme gösterirken bir taraftan da bu orantısız hızlı gelişme, çevre tahribatına ve toplum üzerinde olumsuz etkiler yaratmıştır. Bu olumsuz etkileri azalmak ve bir önlem olarak sürdürülebilirlik kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürebilirlik kavramı günümüzde dünyamızı derinden etkileyen güncel bir konu olmaya devam etmektedir. Endüstri devrimiyle başlayan teknolojik gelişmeler, günümüzde insan hayatının kalitesini artırırken, tüketimin artmasına ve dünya üzerinde sınırlı olan kaynakların yok edilmesine sebep olmaktadır. Tüketim çılgınlığının yaşandığı günümüzde dünyamızın geleceği için, toplumun her kesiminden, her meslek alanında aktif olarak çalışan insanların, toplumun bilinçlendirilmesinde ve sürdürülebilir gelişim için katkıda bulunması gerekir. Tüketim ürünlerinin çevreye verdiği zararların arttığı günümüzde; bu bilinçsizce tüketimin en önemli sebebi reklam sektörüdür. Bu dönemde, reklam sektöründe aktif olarak çalışan tasarımcıların sorumluluklarının sorgulandığı bir süreç yaşanmaktadır. Bu çalışmada, grafik tasarım alanının sürdürülebilirlik açısından hem soruna hem de çözümüne olan katkılarının ne olabileceği konusu üzerinde değerlendirilmeler yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Sürdürülebilirlik, Tasarım, Grafik Tasarım

Abstract
While society has developed economically as result of the Industrial Revolution, this disproportionate rapid development has also caused the destruction of the environment and created adverse effects on the society. The concept of sustainability has emerged as a measure to reduce these negative effects. The concept of sustainability continues to be a contemporary issue which deeply affects our world today. While increasing the quality of human life today, technological developments, starting just after the Industrial Revolution, has increased consumption and destroyed limited resources on the world. Nowadays, which we observe consumerism, people working actively in every professional domain, from all walks of life, should contribute to society's awareness and sustainable development for the future of our world, Today, the damage caused by consumer goods is increased. The most important cause for this unconscious consumption is the advertising sector. During this period, there is a process in which the responsibilities of designers actively working in the advertising industry are questioned. In this study, it is discussed what contribution/s the field of graphic design could provide in terms of sustainability, both the problem and the solutions.

Keywords
Sustainability, Design, Graphic Design

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri