Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLARDA GÖRSEL SANATLAR EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
(THE IMPORTANCE OF VISUAL ARTS EDUCATİON IN CHILDREN WITH AUTISM SPECTRUM DISORDER )

Yazar : Fahrettin GEÇEN    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 18
Sayfa : 187-205
92    107


Özet
Otizm belirtisi gösteren çocukların dil gelişimleri, sosyal iletişim, duygusal uyaranlara garip tepkiler, zihinsel gelişimde problemler, kısıtlı konulara duyulan ilgi, rutinin değişmeme arzusu gibi yaşadıkları problemleri görsel sanatlar eğitimi ile problemlerin aşımına desteği konu edilmiştir. 2017 yılında Hatay ilinde yer Alan Umut Damlaları Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yer alan 4 otistik öğrenciye iki ay boyunca yaptırılan görsel sanatlar çalışmaları ile dikkati artırma, soyut düşünme ve muhakeme gücünü artırma, kavram gelişiminde renk ve şekilleri tanıma, taklit etme, sıra oluşturmaları araştırılmıştır. Yapılan araştırmalarda çeşitli resimlerin yerleri değiştirilip dikkat arttırma, sesi çıkarılan hayvanların resimlerini çizdirterek taklit etmeleri, renk ve şekilleri sıraya koyarak sıra oluşturmaları, birlikte çalışarak işbirliği ile iletişim becerilerinin artırılması, soyut kavramları tanıma bulgularına erişilmiştir. Araştırmada renk ve şekilleri tanıma, taklit etme, sıra yapma, soyut düşünme becerilerine görsel sanatların katkısının olacağı görülmüştür.

Anahtar Kelimeler
otizm, görsel sanatlar, dikkat, soyut düşünme, renk, taklit etme

Abstract
Support to overcome problems experienced by the children with autism, such as language development, social communication, strange reactions to emotional stimuli, problems in mental development, interest in restricted issues, desire not to change their routines, is mentioned via visual arts education. In 2017, 4 autistic students in the Umut Damlaları Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi in Hatay Province were investigated by practicing visual arts studies for two months to increase the attention, the ability of abstract thinking and reasoning, to recognize, imitate, and fit into the sequence of colors and shapes in the concept development. In the studies, raising attention by changing the places of various pictures, imitating by drawing the animal sounded, fitting into sequence of the colors and shapes, increasing the ability of communication and collaboration by working together and findings of recognizing the abstract concepts were reached. In the research, it was observed that Visual Arts would contribute to the skills of recognizing, imitating, making a sequence and thinking abstract.

Keywords
autism, visual arts, attention, abstract thinking, color, imitation

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri