Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


?ŞIK GARİP HİK?YESİ’NİN YENİ BİR NÜSHASI ÜZERİNE
(IT IS ABOUT THE NEW COPY OF ASIK GARIP STORY )

Yazar : Rumeysa GÜNEŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 18
Sayfa : 502-509
112    105


Özet
?şık Karip, Hikâyet-i ?şık Garip, Destan-ı Hikayet-i Maksud, Hikâyet-i ?şık Garip, Menakıb-ı Aşık Garip ve Şah Şenem Hanım gibi adlarla da anılan ?şık Garip Hikâyesi, anlatma ve dinleme geleneğine sahip olan toplumumuzda var olan bir metindir. Yazma ve sözlü birçok varyantı tespit edilmiştir. Hikâye ?şık Garip ve Şah Senem adlı kahramanların etrafında gelişen bir aşk hikâyesidir. İncelememiz on dokuzuncu yüzyılda nesre aktarılan 65 varaklık “Menakıb-ı ?şık Garip ve Şah Senem Hanım” adlı nüshası üzerinden gerçekleştirilmiştir. Nüshanın tamamı yüksek lisans tezi olarak hazırlanan Menâkıb-ı ?şık Garip ve Şah Senem Hanım adıyla latin alfabesine aktarılmış olup makaledeki metin alıntıları bu tez üzerinden yapılmıştır. “Menâkıb-ı ?şık Garip ve Şah Senem Hanım” adlı yazma, halk hikâyeciliği geleneğinin şekil ve muhteva özelliklerinin bir kısmını bünyesinde barındırmakla beraber farklı unsurlar da taşımaktadır. Her bölgenin mahallî özellikleri, sosyal eğilimleri hikâyeye yeni ve değişik birçok unsurların girmesine sebep olmuştur.

Anahtar Kelimeler
Halk Edebiyatı, ?şıklık Geleneği, Halk Hikâyesi, ?şık Garip Hikâyesi.

Abstract
Aşık Garip Story which is also called with the names such as Aşık Karip, Hikayet-i Aşk Garip, Destan-ı Hikayet-i Maksud, Hikayet-i Aşık Garip, Menakıb-ı Aşık Garip and Şah Senem Hanım is a text which is available in our society which has the tradition of narrating and listening. It is determined to have many written and verbal variants. The story is a love story developing around the characters named Aşık Garip and Şah Senem. Our study is performed on its version named ‘’Menakıb-ı Aşık Garip and Şah Senem Hanım’’ composed of 65 foils which was converted in to prose in nineteenth century. The whole of the version is converted in to Roman alphabet with the name of Menakıb-ı Aşık Garip and Şah Senem Hanım that is prepared as master’s thesis where the text quotations are made over this thesis. While narration named ‘’Menakıb-ı Aşık Garip and Şah Senem Hanım’’ contains some of shape and content features of folk tale tradition it also have different elements. The local characteristics, social trends of each district caused entry of new and various many elements in the story.

Keywords
Folk literature , Amorousness tradition , Folk tale, Story of Aşık Garib.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri