Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ONTOLOJİK YAKLAŞIM İÇİNDE ÖZGÜRLÜK KAVRAMININ İKİ TARİHİ YÜZÜ
(THE TWO FACES OF CONCEPT OF FREEDOM WITHIN THE ONTOLOGICAL PERSPECTIVE )

Yazar : Mehmet GÜNENÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 18
Sayfa : 43-60
209    204


Özet
Modern dönemin en önemli kavramlarından bir tanesi hiç şüphesiz özgürlüktür. İlginçtir ki modern dönem öncesinde bu kavramın çok az kullanıldığını gözlemleriz. Böylesine önemli bir kavramın daha önce kullanılmamasının nedeni nedir? Yazımızda bu husus araştırılacaktır. Temel iddiamız bunun nedeninin antik Yunan felsefesinin özgürlüğe ihtiyaç duymayan bir metafizik geliştirmesiyle ilgili olduğudur. Buna paralel olarak modern dönemde metafiziğin kaldırılmasıyla bireyin özgürlüğünü merkeze alan ayrı bir metafizik inşa edilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla modern dönem geleneksel metafiziği kaldırırken kendisine göre bir metafizik anlayışı geliştirmiştir. Bu makalede söz konusu metafiziğin en önemli ayakları olarak Kant ve daha sonrasında da Alman İdealizmi’nin özgürlük kavramını nasıl merkeze aldıkları ortaya koyulmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Metafizik, özgürlük, modernlik, antik Yunan, Kant.

Abstract
Without doubt, one of the most important concept of modernity is freedom. Interestingly we observe before the modern period this concept was used rarely. What is the reason of not using this concept which has such importance? In this article this question will be answered. For us, the reason of that is that Ancient Greek philosophy has devoloped a metaphysics which doesn’t need freedom. Accordingly, in modern period after eliminating the Ancient one it was started to construct another metaphysics which claimed individual’s freedom. Thus, while eliminated traditional metaphysics, modernity claimed it’s own understanding of metaphysics. In this article it will be revealed how Immanuel Kant and after him German Idealism put the concept of fredoom at the center of metaphycsics which is abovementioned.

Keywords
Metaphysics, freedom, modernity, ancient Greek, Kant.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri