Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DE 2040 VE 2060 NÜFUS PROJEKSİYONLARINA GÖRE DEMOGRAFİK FIRSATLAR
(FIRSATLAR DEMOGRAPHIC OPPORTUNITIES IN TURKEY ACCORDING TO 2040 AND 2060 POPULATION PROJECTIONS )

Yazar : Özlem SERTKAYA DOĞAN    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 18
Sayfa : 26-42
101    110


Özet
Nüfus konusu coğrafyanın temel inceleme konularından birini oluşturmaktadır. Türkiye’de nüfus sayımları 1927 yılından beri yapılmaktadır. 1927 yılından günümüze Türkiye Nüfusu sürekli artış, belli dönemlerde nüfus artış hızında değişkenlik göstermiştir. Demografik dönüşüm kuramı; bütün toplumların doğurganlık ve ölüm hızlarının yüksek olduğu aşamadan her ikisinin de düşük olduğu aşamaya geçişini ifade etmektedir. Türkiye 2000’li yıllar ile birlikte demografik dönüşüm kuramının üçüncüsü aşamasına geçiş yapmıştır. Türkiye düşük doğurganlık ve ölüm hızları ile birlikte yaşlanmayı sürdürmektedir. Nüfusun daha iyi analiz edilmesi ve Türkiye’nin demografik dönüşümünün tespit edilebilmesi için, nüfusun özellikleri (yaş yapısı/grubu, cinsiyet durumu, eğitim durumu, hane halkı büyüklüğü, çalışanların ekonomik sektöre göre dağılımı, kır-kent nüfus oranlarının) bu çalışma ile incelenmiştir. 2017 Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sonuçları 2040 ve 2060 yılı nüfus projeksiyonları ile kıyaslanarak, gelecekteki demografik fırsatlar ve bu kapsamda yapılması gerekenler ortaya konulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Türkiye, Nüfus, Demografik dönüşüm, Nüfus projeksiyonları

Abstract
Population is one of the main issues of the geography. Census in Turkey has been carried out since 1927. The constant increase in the population of Turkey since 1927 has changed in certain periods. Demographic transformation theory refers to the transition of all societies from high fertility and death rates to low both of them. Turkey has moved to the third stage of the demographic transformation theory in the 2000s. Turkey continues to grow older with low fertility and mortality rates. Characteristics of the population (age structure/group, gender status, educational status, household size, distribution of workers by economic sector, rural-urban population rates) in order to better analyze the population and determine the demographic transformation of Turkey are studied in this study. By comparing the population census results based on the address of 2017 with the population projections of 2040 and 2060, future demographic opportunities and the needs to be made in this context have been revealed.

Keywords
Turkey- Population- Demographic Transformation- Population Projections

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri