Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İKBAL'İN "BENİ DİNLE" ŞİİRİNDE RUMİ'NİN ETKİSİ
(HE TRACE OF RUMI’S INFLUENCE IN IQBAL’S THOUGHT IN HIS POEM, “LISTEN TO ME!” )

Yazar : Hakan KUYUMCU   - Mohamed Eusuff BIN MD AMIN  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 18
Sayfa : 398-412
102    104


Özet
Bu makalede İslam alimi Mevlana Rumi'nin filozof-şair Muhammed İkbal'in düşüncesine olan etkisine bakacağız. Muhammed İkbal, Mevlana'yı belli bir derecede büyük bir nezaketle anlamaya razı olmayanlara bir iç görü sunar; büyük Sûfî Ustasının şiirlerinin güzel bir yorumlayıcısı olan bu Hintli filozofun düşüncesine bakmak için de bir fırsattır. Bu Makalede, İkbal tarafından Urduca yazılmış bir şiir ve Hz. Mevlana’nın Mesnevisi’nin ilk 18 beytini inceleyeceğiz. Bu amaçla, İkbal'in "Beni dinle!" başlıklı şiirini seçtik. Bu şiirde seçilen satırları (tüm şiirin işaretçisi olarak) vurgulayacağız ve bunlara, çoğunlukla İkbal'in kendi felsefi çalışması "The Reconstruction of Religious Thought in Islam" a dayanarak yorum yapacağız. Seçilen satırlara dayalı olarak yaptığımız yorumların sonucu, okuyuculara, Rumi'nin Muhammed İkbal'in üzerindeki etkisine işaret etmek için uygun olduğunu düşündüğümüz ilk 18 beyit hakkında güzel bir anlayış sunacağız. İkbal'in ve Rumi'nin şiirlerine bakmanın öncesinde, her iki alimin İslam konusundaki görüşlerinde (kısaca) ortak kavramlarını tartışacağız.

Anahtar Kelimeler
Rumi, Muhammed İkbal, Dinle Beni

Abstract
In this article, we will look at the influence of the Islamic scholar, Mawlana Rumi, on the philosopher-poet, Muhammad Iqbal’s thought. Muhammad Iqbal, who personally declared that Rumi is his spiritual teacher (Shah 2010: 290), offers an insight for us, for those who may not be blessed to understand Rumi in a certain degree of greatness, it’s an opportunity to look into the thought of this Indian philosopher, a beautiful interpretation of the great Sufi Masters’ poetry. In this paper, we will look into a poem written by Iqbal in Urdu, and the first 18 verses of the Mathnawi. For this purpose, we have selected a poem by Iqbal titled, “Listen To Me!” . In that poem, we will highlight selected lines (as pointers to the whole poem), and we will comment on them, mostly based on Iqbal’s own philosophical work, “The Reconstruction of Religious Thought in Islam”. The concluding point of comments that we made based on the selected lines, will give the readers a fair understanding on selected lines from the first 18 verses that we think is relevant in order to point out the influence of Rumi on Muhammad Iqbal. Before we look into the poems of Iqbal and Rumi, we will discuss (briefly) the common theme concepts in both of the scholars’ view on Islam.

Keywords
Rumi, Muhammad Iqbal, Listen To Me

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri