Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ARİF NİHAT ASYA’NIN “SES VE TOPRAK” ADLI KİTABININ SÖZ VARLIĞI ÜZERİNE
(ON THE VOCABULARY OF ARİF NİHAT ASYA’S BOOK TİTLED “SES VE TOPRAK” )

Yazar : Ecem Nur UMAR    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 569-587
71    69


Özet
Şiir, en eski edebiyat türüdür. Manayı edebi sanatlar yoluyla en fazla gözleyen yazı türüdür. Her ulusta sanat amacıyla öncelikle şiir söylenmiş; nesir yazının bulunmasından sonra sanat alanına girmiştir. Şiir yazan ya da söyleyen kişiye de şair denir. Şairler yaşadıkları toplumun kültürüyle yoğrulurlar. Şairlerin söz varlıkları dönemin toplum yapısı, dini, siyasi ve iktisadi durumu, tarihi olayları, kültürü gibi konularda bilgiler verir. Şair varlığını ulusunun diline borçludur. Şair insanların yüzyıllar boyunca uğraşarak meydana getirdiği dili güzelleştirerek yazı haline sokar. Böylelikle dilin işleyişini ve ilerleyişini ölümsüzleştirip gelecek kuşaklara aktarır. Söz varlığı çalışmaları, topluma şairin gözünden bakabilmek için önemlidir. Bu çalışmada Arif Nihat Asya’nın “Ses ve Toprak” adlı kitabının söz varlığı üzerine incelemeler ve tespitler yer almaktadır. Öncelikle hayatı hakkında bilgiler verilmiş, sonrasında da taranan kitabın söz varlığı tasnifi yapılmıştır. Kelimelerin sıklığından yola çıkarak döneme ve şairin dünya görüşüne dair çıkarımlarda bulunulmaya ve kitabın söz varlığının genel görüntüsüne ulaşılmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
şiir, şair, söz varlığı, Arif Nihat Asya

Abstract
Poetry is the oldest type of literature. It is the prominent type of writing that give priority to the meaning through literary arts. Throughout the history in every nation firstly poetry orally performed for the artistic purpose and prose entered the art field after the invention of the writing. People who writes poems or recite poems called poet. Poets are kneaded with the culture of the society in which they live. The poets vocabulary provides information about the social, religious, political, economic institutions or situations of their era as well as historical events and culture of their society. The poet owes his existence to the language of his nation. The poet glamorizes the language created by his/her people for centuries by finding new ways of reconnecting words in poems. In this way, he/she immortalizes the functioning and progress of the language and transmits it to the future generations. Vocabulary studies are important in order to look at the society through the eyes of a poet. This study includes analysis and determinations on the vocabulary of Arif Nihat Asya’s book titled “Ses ve Toprak”. First section of the study includes information about Asya’s life. Following section includes classified list of the vocabulary of the studied book. At the last section of this study, it was attempted to make inferences about the period and the world view of the poet based on the frequency of the words used in the book and also to reach an overview of the vocabulary of the book.

Keywords
Poem, poet, vocabulary, Arif Nihat Asya

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri