Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM AÇISINDAN YAYLA EVLERİNİN TURİSTLERE KİRALANMASINA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA: NİKSAR ÇAMİCİ YAYLASI ÖRNEĞİ
(A RESEARCH ON HIGHLAND HOUSES RENTED TO TOURISTS IN TERM OF SUSTAINABLE TOURISM: NIKSAR CAMICI PLATEAU EXAMPLE )

Yazar : Hüseyin AKSOY   - Yılmaz AĞCA  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 322-335
78    62


Özet
Turizm, sağladığı faydalar ile insanlar ve ülkeler için önemli sektörlerden biridir. Bu sektör yapıldığı çevrenin tarihi ve doğal güzellikleri ile beslenmektedir. Her ne kadar turizm yapılırken bu kaynaklar korunmaya çalışılsa da, özellikle bölgenin taşıma kapasitesinin üstüne çıkması doğal ve kültürel çevreye zarar verebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için sürdürülebilir turizm kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir turizm, yapılan turizm çeşidinin faydalandığı çevreye en az zararı verecek biçimde düzenlenmesi, planlanmasını ifade etmektedir. Dolayısıyla çevrenin gelecek nesillere miras olarak bırakılmasını prensibine dayanmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir turizm kavramı çerçevesinde yayla evlerinin turistik amaç ile kullanılması-kiralanması fikrinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, Niksar Çam içi yaylasında bulunan yayla evi sahipleri ile yüz yüze görüşme yöntemi ile nitel bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca bölgede bulunan az sayıdaki otel ve pansiyon işletmeleri ile de görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda yayla evlerinin sürdürülebilir turizm kavramı çerçevesinde kullanılması açısından yöre halkının ve ev sahiplerinin görüşleri alınarak bir değerlendirilmede bulunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
sürdürülebilir turizm, yayla turizmi, bölgesel kalkınma

Abstract
Tourism is one of the important sectors and benefits for people and countries. The historical and natural features of the region are the sources of this sector. Although these resources are protected while tourism is carried out, especially above the transport capacity of the region can damage the natural and cultural environment. Sustainable tourism means planning the tourism activity to be done in a way that reduces the damage to the environment. Therefore, it is based on the principle of leaving the country as inheritance to future generations. In this study, the applicability of the idea of using and renting highland houses for tourist purposes within the framework of sustainable tourism concept will be investigated. For this purpose, qualitative research will be carried out an interview with the plateau owners of Niksar Çamiçi plateau. In addition, a small number of hotels in the region will also be interviewed. As a result of the survey, we will evaluate and comment on the opinions of local people and host families on the use of plateau houses for accommodation purposes.

Keywords
sustainable tourism, highland tourism, regional development

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri