Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SİNOP- GERZE PEŞKİR DOKUMALARINDAN MODERN TASARIMLAR
(MODERN DESIGNS MADE OUT OF SINOP-GERZE PESHKIR WEAVES )

Yazar : Yüksel DOĞDU   - Emel BULMUŞ  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 336-348
85    89


Özet
Toplumların kültürel benliklerini ve zenginliklerini simgeleyen dokumalar, duyguları söze ve yazıya ihtiyaç duymadan aktaran tarihi belgelerdir. Dokumayı yapan kişilerin yansıttıkları desenler ve renkler kendilerini ifade şeklidir. Geleneksel el sanatları içerisinde yer alan dokumacılık Türk kültürü açısından çok önemli bir değere sahiptir. Yıllar öncesine ait ilk dokuma örnekleri dahi kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bize tarihi anlatan, bugünü şekillendiren el dokumaları halen pek çok yörede devam ettirilmektedir. Çalışmada ele alınan Sinop peşkir dokumaları el dokumacılığının en nadide örneklerindendir. Yapılan araştırmalar da özellikle Osmanlı arşivlerinde yer alan peşkir dokumaları oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Peşkirler el havlusu, peçete ve örtü olarak kullanılmış ve hemen hepsinde nakış işlemeleri yer almaktadır. Çalışmada yer alan peşkirler ise kayıtlarda yer alanlardan farklı olarak dokuma sırasında deseni kendinden dokunarak kullanılmaktadır. Çalışmada peşkir dokumalarının desenlerinden esinlenerek oluşturulan giysi tasarımları geleneksel dokumacılığın geleceğe taşınması ve kullanım alanlarının artması açısından önemlidir.

Anahtar Kelimeler
Dokumacılık, Peşkir, Tasarım, Giysi tasarımı.

Abstract
The weaves that symbolize the cultural identity and wealth of societies are historical documents that convey emotions without any need to words and writing. The patterns and colours reflected on the cloth by the people weaving it are a way of self-expression. Weaving which is among the traditional handcrafts has a very important value in terms of Turkish Culture. Even the first weaving samples belonging to many years ago have reached the present day by being tranferred from generation to generation. Hand weaves that tell of our history and shape our today are still continued in many regions of Turkey. Sinop peshkir weaves, which are examined in this study, are precious samples of hand weaving. According to the research conducted so far, the peshkir weaves which exist in Ottoman archieves have a pretty wide area of usage. Peshkirs have been used as hand towels, napkins and covers, and almost all have embroideries on them. Different form the ones in the existing records, the peshkirs included in this study are those whose patterns are made autogeneously during the weaving process. The clothing designs in this study which are created with an inspiration from the patterns of peshkir weaves are significant in terms of conveying the traditional weaving culture into future and increasing its area of usage.

Keywords
Weaving, Peshkir, Design, Clothing Design

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri