Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ASVÂNÎ’NİN MISIR OTOMOBİL KULÜBÜ ADLI ROMANINDA TOPLUMSAL ELEŞTİRİ
(THE SOCIAL CRITICISM IN ASWANY’S THE AUTOMOBILE CLUB OF EGYPT )

Yazar : Asiye ÇELENLİOĞLU    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 458-471
74    61


Özet
Modern Mısır edebiyatında; ülkenin içinden geçtiği sosyal ve siyasî süreçler sonunda yüzyılın gerçeklerinden ilham alarak yazmak tercihinde bulunan yazarlar, realizm tesirinde verdikleri edebî ürünlerde kimi zaman sorunu tespit ile yetinirken kimi zaman çözüm gayretinde bulunmuşlar, kurguladıkları romanlarda dönemin başat tipleriyle başat sorunsalına işaret etmişlerdir. Bu çalışma, XXI. yüzyılda yazdığı toplumcu gerçekçi romanlarla Mısır Baharı’nın mimarlarından kabul edilen Alâ el-Asvânî’nin, ülkede araç kullanımının yaygınlaşmasından sonra kurulan ‘otomobil kulübü’ bünyesinde, Mısır’ın profilini çıkardığı romanında sosyal ve siyasî eleştiri zeminini ortaya koymayı hedeflemektedir. Romanda; 1924 yılında kurulan ve yönetiminden yabancı unsurların sorumlu olduğu işletmede, korku egemenliği ile bütün haklardan yoksun bırakılan yerel çalışanların üzerinde oluşturulan baskıyla devlet ve millete telmihte bulunulur. Yönetim eleştirilirken geniş cephede birleşen siyasî faktörlerin bu egemenliği yıkmak için gösterdikleri gayret, Mısırlı okuyucuya içinde bulunduğumuz yüzyılda esin kaynağı olmuştur. Realizmin yansıtma kuramı, sosyoloji alanında araştırma yapanlara romanlar yoluyla siyasî ve sosyal zeminde toplumu değerlendirme, öncüllerini, yapı ve dinamiğini tespit ederek sevk ve kontrol edebilme fırsatı verdiği gibi, topluma da aynanın karşısında kendini görme, romanın kurgusuyla kendisini özleştirerek yeniden yapılanma fırsatı verecektir.

Anahtar Kelimeler
Mısır, Edebiyat, Roman, Asvânî, Eleştiri

Abstract
The writers who written in the modern Egyptian literature inspired by the facts of the century at the end of the social and political processes through the country, sometimes have only identified problems and sometimes they have sought solutions. Therefore, they wrote works under the influence of realism. The novels written under the influence of realism also give the opportunity to identify the social and political elements of the period in terms of sociology. This article studying the social and political situation of the Egypt after the automobile converscany in the novel of Alaa al-Aswany who also widely accepted as a major motivator of the Egyptian Spring. In the Egyptian Automobile Club novel, the writer described the political and cultural profile of Egypt from the Automobile Club which is founded in 1924 as a solution to the needs and problems arising around the automobile. This study aims to reveal the background of political and social criticism in Aswany’s novel.

Keywords
Egypt, Literature, Novel, Aswany, Critic

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri