Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRK DÜNYASINDA MAVİNİN YERİ VE TURGUT GÜLER’ İN CİHÂNGİR TUĞLAR ESERİNDEKİ RENK SÖZCÜK GRUPLARI *
(THE PLACE OF BLUE IN THE TURKISH WORLD AND TURGUT GÜLER S COLOR PICTURE GROUPS IN THE WORLD )

Yazar : Ümmihan KAVUK    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 556-568
74    61


Özet
Renk dünyasının bir parçası olan mavi rengi Türklerde incelendiğinde farklı varyatlara rastlanmaktadır. Tabidir ki renkler insan yaşamında önemli yer tutar. Mavi renk Türklerde diğer renklere nazaran fark atan, özel manaları içinde barındıran bir renk olmuştur. Hemen hemen yaşamın her alanında kendine yer bulan mavi Türk kültüründe izler ve manalar bırakmıştır.Çalışmada, mavi rengin anlamından, renkbilimdeki yerinden, Türk kültüründe mavinin yeri ve öneminden bahsedilmiştir. Türkler mavi rengini oldukça çeşitli alanlarda kullanmışlardır. Mitoloji kapsamında yelpazesi geniş olan mavi Türklerde incelenirken dünya mitolojisindeki anlamlarıyla da ters düşmemektedir. Tarihin eski çağlarından beri incelenen metinlerdeki mavi, Türk kültüründeki mavi tahlil edilerek çıkarımlarımız çalışmamızda yer almaktadır. Mavinin anlam denizinin yanında mavi rengin ve diğer renklerin geçtiği renk sözcük grupları Turgut Güler’ in Demir Kuşaklı Cihâgir eserinden tasnif yapılarak verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Renk, Mavi, Kültür, Türk, Kelime Grubu.

Abstract
When we examine blue color, which is a part of the color World, its different variators are encountered. Naturally colors have importand place in human life. Blue color, compared to the orhers, outdoes the other colors and hodls special meaning in Turkish culture. Blue color finds a place itself in almost all areas of life and marks in Turkish culture and leave different meaning.In my this study, it is mentioned that meaning of blue color, its place in science of color, and its place and its importance in Turkish culture. The Turks used blue color in quite different area. The blue color, which has a wide range of using in mythology concept, it is not contrary with the meaning of World mythology. In this study it is mentioned that investigation of blue’s historical journey since ancient time to todays. Next to the blue sea means that the color blue and other colors of the late Turgut phrases Gul 's classification has been made from iron Belted Cihâg blows.

Keywords
Color, Blue, culture, Turkish, Group of Words .

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri