Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ATATÜRK DÖNEMİNDE DİYARBAKIR’DA YAPILAN YATIRIMLAR (1923-1938)
(INVESTMENTS IN DIYARBAKIR IN THE PERIOD OF ATATURK (1923-1938) )

Yazar : İbrahim TAVUKÇU    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 427-449
67    71


Özet
Diyarbakır, zengin tarihi ve kültürel mirası ile geçmişi çok eskilere dayanan “şehir kimliğine” sahip kadim şehirlerimizden biridir. Osmanlı Devleti’nde her zaman önemini koruyan bu kent, Türkiye Cumhuriyeti için de önemli bir kent olmaya devam etmiş, Atatürk Döneminde şehre önemli yatırımlar yapılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra bayındırlık, ulaşım, eğitim ve kültür, sağlık, iletişim ve sanayi alanında Diyarbakır’a yapılan yatırımlar ile şehrin çehresi değişmeye başlamıştır. Bayındırlık alanında 1930’larda hayata geçirilen yeni imar planı çerçevesinde insanların ihtiyaçlarına cevap verecek birçok bina yapılmış ve şehir bugünkü görüntüsünü almaya başlamıştır. Atatürk Döneminde bayındırlık hizmetlerinden başka, ulaşım, eğitim ve kültür, sağlık, iletişim ve sanayi alanlarında da şehrin her yönden kalkınmasına imkân verecek, günlük yaşamı kolaylaştıracak önemli hizmetler, yatırımlar yapılmıştır. Bu çalışmada Atatürk Döneminde Diyarbakır’da yapılan yatırımlar, cumhuriyet arşivinden temin edilen belgeler ve telif -tetkik eserlere dayalı olarak ele alınmış, dönemin yatırımları bütünsel bir perspektifte ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Atatürk, Diyarbakır, Yatırım, Kamu Harcaması.

Abstract
Diyarbakır is one of our rare ancient cities with its den city identity “with its historical and cultural heritage. This city has always been important in protecting the Ottoman Empire, has continued to be an important city for the Republic of Turkey, Ataturk has made significant investments in the period. After the proclamation of the Republic, the city started to change with the investments made in Diyarbakır in the field of public works, transportation, education and culture, health, communication and industry. Within the framework of the new zoning plan that was implemented in the field of public works in the 1930s, many buildings were built to meet the needs of people and the city began to take its present form. In addition to public works in the Atatürk period, important services and investments were made to facilitate the daily life of the city in the fields of transportation, education and culture, health, communication and industry. In this study, the investments made to Diyarbakir during the period of Atatürk were examined based on the documents obtained from the republican archives and the copyright - works, and the investments of the period were tried to be presented in a holistic perspective.

Keywords
Ataturk, Diyarbakır, Investment, Public Expenditure.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri