Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DİVANÜ LÜGAT-İT-TÜRK’E GÖRE TÜRKLERDE GİYİM KUŞAM KÜLTÜRÜ
(ACCORDİNG TO DİVANÜ LÜGAT-İT-TÜRK TURKİSH CLOTHİNG CULTURE )

Yazar : Metin BİLAL    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 533-542
178    161


Özet
Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divan-ü Lügat-it-Türk adlı eserin 1068-1072 yılları arasında yazıldığı bilinmektedir. Eser Türklerin İslamiyet’i henüz yeni kabul ettikleri bir dönemi ve o dönemin kültürel etkilerinin görülmeye başlandığı bir süreci ihtiva etmektedir. Kaşgarlı Mahmut birçok Türk Boylarını, şehir ve köylerini gezerek birçok not derledikten sonra eserini kaleme almıştır. Eserde Türk giyim kuşamıyla ilgili bu denli çok kelimenin yer alması, Türk kültüründeki birikimin ve giyim kuşam kültürünün ulaştığı seviyeyi göstermektedir. Divan’da geçen kelimeler; kumaş dokumalar ve kıyafetler şeklinde ana başlıklar ve bu başlıkların altında yer alan alt başlıklar halinde incelenmiştir. Kumaş dokumalar; iplik ve kumaş elde etmek için kullanılan aletlerle ilgili kelimeler, ip yapımında kullanılan hammaddeler, ip ve iplik çeşitleri, kumaş türleri, şeklinde yer alırken, kıyafetler; kadın kıyafetleri ve süs eşyaları, erkeklerin kılık kıyafetleri, savaşlarda kullanılan elbise ve malzemeler, kıyafetlerle ilgili genel kelimeler, şeklinde incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Giyim-Kuşam ve Süs Eşyaları, Erkek ve Kadın kıyafetleri, Türk Kültürü

Abstract
It is knowthat Divan ü Lügat-it- Türk writtenby Kaşgarlı Madmutwaswrittenbetween 1068 and 1027. WorkTurkish’ ıslam has a newera of acceptanceand a periodınwhich the culturalinfluences of thaterahevebeguntoappear. Kaşgarlı Mahmud has manyTurkictribesand his peasants, he collected his workafter he had collected a lot of notes. The factthatsuchalot of wordsrelatedtoTurkishclothing is found in the workindicates the levelreachedby the accumulatin of Turkishcultureand the culture of clothing. The words in the Divanwereexamined in the form of fabrictextilesandclothing as main headingsandsubheadingsundertheseheadings. Wovenfabrics, yarnsandfabricsused in the production ofrawmeterialsused in theproduction of rope, yarnandyarnvarieties, fabrictype, while in the form of clothes, women’sscarvesandornaments, men’sdress, clothingandmaterialsused in wars, related general terms.

Keywords
Clothing and Ornament, Men’s and Women’s Clothing, Turkish Culture

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri