Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SUÛDİ ARABİSTAN HADÎS ÖĞRETİM KURUMLARI
(SAUDI ARABIA HADITH TEACHING INSTITUTIONS )

Yazar : Mazhar TUNÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 231-243
97    102


Özet
Modern dönemde Suudi Arabistan, islami ilimlerin yanı sıra özellikle Hadîs alanında ciddi sayılabilecek çalışmalarla tanınmıştır. Hadîs âlimleri ve araştırmacılar devletin de katkılarıyla Hadîs öğretimi, Hadîs literatürünün neşri gibi önemli faaliyetler içerisine girmişlerdir. Bunun yanı sıra el-Elbânî örneğinde görüldüğü üzere Hadîs değerlendirme kriterlerinde de klasik anlayıştan farklı anlayışlar ortaya koyan alimler dikkat çekicidir. Bu durum lisansüstü çalışmalarda da belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ülkede inşa edilen Dâru’l-Hadîslerin yanı sıra, Mekke, Medine ve Riyad başta olmak üzere ülkenin diğer şehirlerinde kurulan üniversitelerinde ister Hadîs fakültesi ister Hadîs ve Sünnet bölümlerinde çok sayıda yayın ve lisansüstü çalışması yapılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla dünya üniversiteleri içinde tek Hadîs fakültesi Medine İslam Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Suudi Arabistan’ın kurucu felsefesi olan Selefiyye’nin Hadîs ve Sünnet ile olan yakınlığından dolayı bu alanda yapılan çalışmalar hem sayı bakımından hem de nitelik bakımından diğerlerinden farklılık arz etmektedir. Biz de bu çalışmamızda bu ülkede bulunan Hadîs öğretim kurumlarının genel bir değerlendirmesini ele aldık.

Anahtar Kelimeler
Hadîs, Sünnet, Dâru’l-Hadîs, Kurum, Hadîs Halkaları

Abstract
In the modern period, Saudi Arabia is known for its serious studies, especially in the field of Hadith. Hadith scholars and researchers have been involved in important activities such as hadith teaching with the contributions of the state, and the publication of hadith literature. In addition to this, as seen in al-Elbânî example, in the evaluation criteria of Hadith, scholars who draw different understandings from the classical understanding are remarkable. This is also evident in graduate studies. The Dâru’l-Hadîs has been put together in Saudi Arabia, in Mecca, Medina, Riyadh and other cities of the country. Additionally, the universities established in the Hadith faculty or Hadith and Circumcision departments have been published many studies and graduate studies. As far as we know, the only Hadith faculty among all universities was established within the Islamic University of Medina. Due to its close relationship with Hadith and Sunnah, the founding philosophy of Saudi Arabia, Salafiyya's work in this area differs from the others in terms of both number and quality. In this study, we discussed a general evaluation of Hadith teaching institutions in this country.

Keywords
Hadith, Sunnah, Daru’l-Hadith, Institution, Hadith rings.a

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri