Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ASYA HUNLARI İLE HAN DEVLETİ ARASINDA TİCARET
(TRADE BETWEEN HSIUNG-NU AND HAN STATE )

Yazar : Murat ÖZTÜRK    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 284-303
76    77


Özet
Kişilerin, kurumların ya da devletlerin birbirleri arasında yaptığı alım satım olarak tanımlanan ticaretin tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Asya Hun Devleti’nin tarih sahnesine çıktığı yıllara gelindiğinde ticaret yöntemleri nispeten gelişmeye başlamıştı. Asya Hun Devleti ve Çin Han Devleti, karşılıklı ticaret yapan her devlet gibi birbirlerinin ürettiği mallara ihtiyaç duymuşlardır. Bu ticarette Hunlar öncelikli olarak tahıl ürünlerine ihtiyaç duymuşlardır. Çin’in temel ihtiyacı ise hayvansal ürünler ve stratejik bir mal olan attı. Fakat ekonomik yapılarının istikrarsızlığı sebebiyle Hunların Çin mallarına olan ihtiyacı çok fazlaydı. Dolayısıyla bu ticaret için Hunlar daha istekli olan taraftı. Savaş dönemlerinde bile bireyler, ticareti devam ettirmek için gayret göstermişlerdir. Öyle ki Hun Devleti’nin zayıflayıp bölündüğü dönemlerde bile iki devlet arasında ticaret yapıldığını gösteren kayıtlar mevcuttur.

Anahtar Kelimeler
Asya Hunları, Han Devleti, Ticaret, Tahıl

Abstract
The history of trade that is defined as the purchase and sell that people, institutions or states do among each other is almost as old as the history of human beings,. By the years when the Hsiung-nu State came to the stage of history, the trading methods started to develop relatively. The Hsiung-nu State and the Chinese Han State needed goods produced by each other, like any other states trading. In this trade, Hsiung-nu primarily needed grain products. China's basic need was animal products and horse as a strategic good. However, the need of Hsiung-nu for the Chinese goods was too much due to the instability of their economic structures. Hence the Hsiung-nu were more willing for this trade. Even in times of war, people have sought to maintain trade. Thus, even in times of weak periods of the Hsiung-nu State, there are records showing that there are trade between these two states.

Keywords
Hsiung-nu, Han State, Trade, Grain

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri