Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KAVRAMSAL SANAT VE MİMARLIĞA YANSIMALARI
(CONCEPTUAL ART AND ITS REFLECTIONS ON ARCHITECTURE )

Yazar : Sibel DEMİRARSLAN    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 19
Sayfa : 244-254
69    60


Özet
Sanat, insanların duygularını anlatmak, paylaşmak, yaratıcılıklarını, estetik hissedişlerini, fikirlerini ortaya koymak için izledikleri yollar olarak değerlendirilebilir. Resim, heykel, çini, müzik, edebiyat veya mimari ürünleri sanat eseri olarak kabul edilirler. Bir uygulamanın beğenilmesi, takip edilmesi, zaman içerisinde kitleleri etkileyip akım haline dönmesi ile birlikte uzun zaman dilimlerinde uygulanan yol ve yöntemler bulunmaktadır. Ekspresyonizm, minimalizm, sürrealizm, barok gibi akımlar bazen dönemi, bazen temsil ettikleri ve ya yansıttıkları felsefeleri ile beğenilmekte ve uygulanmaktadırlar. Ancak, zaman zaman sanatın beğenilmesinin vereceği hazzın yerini bir ticari ürün olarak görülmesi durumunun alması sanatçıları da üretim zorunluluğu duygusu ile rahatsız etmeğe başlamıştır. Bu rahatsızlık, kavramsal sanatı ortaya çıkartmıştır. Bu çalışmada, Fikirler sanatı da denilen kavramsal sanat kavramı incelenecek ve sanatın bir dalı olan mimarlık içinde kavramsal olma uygulamaları ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler
Kavramsal Sanat / Mimarlık / Ürün / Tasarım

Abstract
Art can be considered as ways of telling people's feelings, sharing them, presenting their creativity, aesthetic feelings and ideas. Painting, sculpture, china, music, literature or architectural products can be considered as works of art. There are methods and methods applied in long periods of time with an application being liked, followed, affecting the masses over time and turning into current. Expressions of expressionism, minimalism, surrealism and baroque are sometimes admired and practiced with the period, sometimes with the philosophies they represent or reflect. However, the taste of the taste of art as a commercial product to be replaced by the status of the artists to be disturbed by the sense of production has begun. This discomfort has revealed conceptual art. In this study, the concept of conceptual art will be examined and the conceptual art practices in architecture, which is a branch of art, will be discussed.

Keywords
Conceptual Art / Architecture / Product / Design

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri