Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT UNIVERSITY, ÇAYCUMA VOCATIONAL SCHOOL
(OTTOMAN MADRASAHS AND SOCIAL SCIENCES )

Yazar : ilker KEÇETEP    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 20
Sayfa : 294-302
23    21


Özet
Bu akademik çalışma Osmanlı medreseleri ve Osmanlı medreselerinde sosyal bilimler konusuna ışık tutmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin bilimsel ve kültürel mirasını devralan Osmanlı İmparatorluğu’nda her alanda olduğu gibi eğitim bilim ve araştırma konularında da yoğun çalışmalar yapılmış medrese adı verilen eğitim ve bilim okulları kurulmuş, sosyal bilimler, dini bilimler, fen bilimleri gibi pekçok alanda dünya bilimlerine temel hazırlayan ve yön veren çok değerli çalışmalara ve gelişmelere imza atılmıştır. Osmanlı medreseleri ve Osmanlı medreselerinde yer alan sosyal bilimler ve diğer bilimler modern Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bilimin temellerini sağlayan önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda Osmanlı medreseleri başta batı dünyası olmak üzere dünya bilimini olumlu yönde etkilemiş ve bilimin gelişimini sağlamıştır.

Anahtar Kelimeler
Osmanlı Medereseleri, Bilim Tarihi, Sosyal Bilimler

Abstract
This academic study sheds light on the Ottoman madrasas and social sciences in Ottoman madrasas. In the Ottoman Empire, which took over the scientific and cultural heritage of the Anatolian Seljuk State, as in all fields, intensive studies were carried out in the fields of education science and research. Education and science schools that called madrasa were established and many valuable studies carried out in the fields of social sciences, religious sciences, natural sciences and those studies and developments prepared basics of sciences and guided the world sciences Ottoman madrasas and social sciences and other sciences in Ottoman madrasas are important factors that provide the foundations of modern science in the Republic of Turkey. At the same time, the Ottoman madrasas had a positive impact on the world science, especially on development of science in the western world, and provided the development of science all around world.

Keywords
Ottoman Madrasas, History of Science, Social Sciences

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri