Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


RUMELİ’DEN ANADOLU’YA TÜRK GÖÇLERİ
(TURKISH MIGRATION FROM RUMELI TO ANATOLIA )

Yazar : Yelda TUTAR SERTER    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 20
Sayfa : 337-348
22    17


Özet
1353 yılından itibaren Rumeli’ye yerleşmeye başlayan Osmanlı Devleti bu topraklarda kalıcı olabilmek adına bazı adımlar atmıştır. Uzun yıllar devam eden barış ortamı gerek milliyetçilik düşüncesinden etkilenen halkın ayaklanması gerekse Rusya’nın çabalarıyla bozulmaya başlamıştır. Yüzyıllarca Rumeli topraklarında yaşayan Müslüman halk çareyi Anadolu’ya göç etmekte bulmuş ve geniş kitleler halinde göç hareketi başlamıştır. Göç hareketi Osmanlı Devleti’ni Sosyo-ekonomik yönden etkilerken çeşitli tedbirlerle düzenin bozulmamasına gayret edilmiştir. Bu çalışmada, 1877-1878 Osmanlı-Rus ve Balkan savaşları sonrasında meydana gelen göç hareketi ‘nin nedenleri ve sonuçları üzerinde durulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Göç, Osmanlı Devleti, Rumeli.

Abstract
Since 1353, the Ottoman Empire, which began to settle in Rumeli, took some steps to become permanent in this land. The peace environment, which continued for many years, has begun to deteriorate with the uprising of the people affected by the idea of nationalism and the efforts of Russia. The Muslim people who lived in Rumeli land for centuries have found the remedy to migrate to Anatolia and the migration movement has begun in large masses. While the migration movement influenced the Ottoman state in socio-economic ways, the order was not broken by various measures. In this study, the causes and outcomes of the migration movement, which occurred after the 1877-1878 Ottoman-Russian and Balkan wars, were emphasized.

Keywords
Migration, Ottoman Empire, Rumeli.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri