Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YAHUDİLERİN PEYGAMBERLİK ALGISI VE PEYGAMBERLERE KARŞI TUTUMLARINA KUR’AN-I KERİM’İN ELEŞTİRİSİ
(JEWISH PERCEPTION OF PROPHETHOOD AND CRITIQUE OF QURAN BY ATTITUDES TOWARDS PROPHETS )

Yazar : Coşkun ÖZDEMİR   - Gökhan ATMACA  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 20
Sayfa : 349-364
23    20


Özet
Makalemizde Yahudilerin ana kaynağı olan Tevrat ve ilgili metinlerden hareketle Yahudilerin peygamberlik algısına değinilmiştir. Ayrıca onların peygamberlere karşı sergilemiş oldukları olumsuz tutumlara yönelik Kur’an-ı Kerim’in getirdiği eleştirilere yer verilmiştir. Yahudiler peygamberleri, hakiki peygamber ve sahte peygamber olarak ikiye ayırmışlardır. Onlara göre hakiki peygamber Tanrı ile irtibatlı olmalı, bu irtibatı sonucu aldığı emir, yasak ve geleceğe dair haberleri insanlara tebliğ etmeli, tebliğ ettiği şeyler Rab Yahve’nin şeriatına uygun olmalıdır. Onlar, bu şartları taşımayan kişileri sahte peygamber olarak adlandırmışlardır. Onlara göre peygamberler sadece ilahi tebliğ görevini yaparken masumdurlar onun haricinde masum değillerdir. Bu tür düşünce ve inanışları, onları, peygamberler arasında ayrım yapmaya, peygamberlerden bazısına inanmaya, diğerlerini inkâra ve hatta bir kısmını öldürmeye sevk etmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kur’an-ı Kerim, Yahudi, Yahudilik, Peygamberlik, Eleştiri.

Abstract
In our article, the meaning of the prophecy of the Jews was mentioned by the Torah and the related texts. In addition, the Qur'anic criticism of the Qur'an has been given to the negative attitudes of the prophets. The Jews divided the prophets into two as the true prophet and the false prophet. According to them, the true prophet must be in contact with God, he must inform the people of the orders, prohibitions and news about the future, and the things he communicates must be in accordance with the law of Lord Yahve. They called those who did not have these conditions as false prophets. According to them, the prophets are innocent only when they perform the task of divine communion. Such thoughts and beliefs led them to distinguish between prophets, to believe in some of the prophets, to deny others and even to kill some of them.

Keywords
The Quran, Jewish, Judaism, Prophecy, Criticism.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  EYLÜL 2018

  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri