Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


11.–14. YÜZYILLARIN TİFLİSÎ NİSPELİ EDİPLERİ
(THE 11.-14. CENTURIES WHETHER THE TBILISI )

Yazar : Şureddin MEMMEDLİ    
Türü :
Baskı Yılı : 3
Sayı : 6
Sayfa : 11-22
1160    1077


Özet
Gürcistan'ın başkenti Tiflis, zaman zaman Türk-İslam medeniyetinin de önemli ocaklarından olmuştur. 11.–14. yüzyıllarda yaşamış ve faaliyet göstermiş, et-Tiflisî (Tiflisli) nispesi (isim zinciri) taşımış şahsiyetler, ayrıca edipler, şairler de bellidir. Bu şahsiyetlerin çoğu Seşçuklular sarayına yakın olmuşlar. Makalede Tiflis'te yaşamış Hubeyş Şerefeddin Tiflisî, Sabit Necmeddin Tiflisî, Ömer Şemseddin Tiflisî hakkında, daha çok da onların edebi faaliyetleri hususunda Azerbaycan ve Gürcistan kaynakları doğrultusunda bilgiler sunulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Tiflis, edip, şair, şiir

Abstract
Georgia's capital, Tbilisi has always been of the most important quarries time of the Turkish-Islamic civilization. 11.–14. Century lived and been active in the “et-Tiflisi” relative (name chain) has acted personalities, as well as whether, poets are clear. Most of them have been close to Seljuk palace. Articles in life has been connected to “Tiflisi” Hubeysh Sherefeddin Tiflisi, Sabit Nejmeddin Tiflisi, Omer Shemseddin Tiflisi, mostly in Azerbaijan and Georgian about their literary activities, important information in accordance with the sources is presented.

Keywords
Tbilisi, whether, poet, poetry

Gelişmiş Arama


Duyurular

    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Elazığ / Türkiye
Telefon :0536 4570727 Faks :
Eposta :editortidsad@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri